Ogłoszenia parafialne 05.04.

przez Proboszcz

Niedziela Palmowa 05.04.20.       

 1. Zawsze bardzo serdecznie dziękuję rodzinom za przygotowanie świątyni do mszy  niedzielnych. W tym tygodniu pozwoliłem sobie jeszcze raz odwołać tę czynność ze zrozumiałych względów.
 2. W tym tygodniu następna część prac w naszym lesie została wykonana i można powiedzieć, że prace posuwają się do przodu. Tym wszystkim Panom bardzo serdecznie dziękuję za ich czas i zaangażowanie. W sposób szczególny dziękuję p. Bernardowi Miszteli z Majkowa Śr. za użyczenie urządzenia do rozdrabiania gałęzi i wykonaną pracę.
 3. W środę nowenna do MB Nieustającej Pomocy po mszy o godz. 17
 4. Proszę pomyśleć o osobach z waszego otoczenia, które życzyłyby sobie przed Wielkanocą wizyty księdza. Proszę o kontakt ze mną, ale również i idąc za sugestiami ogłoszeń słyszanych w radio czy TV pomyślcie również o potrzebach bieżących swoich najbliższych.
 5. Ze względów oczywistych przed Świętami dzień spowiedzi  nie może być wyznaczony. Proponuję więc począwszy od poniedziałku, od godziny 15.00 Adorację Najświętszego Sakramentu i w czasie jej trwania spowiedź. Oczywiście z wyjątkiem piątku, gdyż w Wielki Piątek Kościół Katolicki nie sprawuje żadnych sakramentów.
 6. Zapewne słyszeliście o Komunii Duchowej jest to dobro proponowane nam dzięki mądrości K-ła. Daje nam ona takie same łaski jak Komunia sakramentalna. Jeżeli nie mogę przyjąć Komunii Świętej na sposób sakramentalny, to dostaję taką możliwość, która w Kościele nie została wymyślona w tamtym tygodniu, tylko ma już wielowiekową tradycję. Chodzi w niej o to, by wzbudzić, będąc w łasce uświęcającej – bo warunki są takie same do Komunii sakramentalnej jak i Komunii Duchowej – pragnienie przyjęcia Pana Jezusa, wyrazić swoją miłość do Niego, a potem dziękczynienie za Jego obecność. Korzystajmy z tego wielkiego dobrodziejstwa i bogactwa K-a, który w takiej sytuacji nie zostawia nas samych.
 7. Zachęcam Was do uczestnictwa w transmisjach prowadzonych przez mass-media. Liturgie pod przewodnictwem Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego w archikatedrze łódzkiej transmitowane będą przez;
 8.  TVP3, Toya, radio i internet w następujących godzinach:
  – Msza święta Niedzieli Palmowej o godz. 9.00
  – Msza świętą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek o godz. 19.00
  – Liturgia Wielkiego Piątku o godz. 19.30
  – Liturgia Wigilii Paschalnej o godz. 21.00.
 • Tradycją K-ła jest przeżywanie w sposób uroczysty Triduum Paschalnego, w tym czasie musimy od niej odstąpić. Proszę, was osoby zamawiające mszę święto o uzgodnienie między sobą w rodzinie, kto ma uczestniczyć w tej mszy(wg zarządzeń 5 osób) Doszył bowiem do mnie informacje, że czynniki administracyjne sprawdzają ilość osób uczestniczących we mszach św. i pogrzebach. Inne osoby proszę o duchowe uczestnictwo w Eucharystii poprzez Komunię Duchową.
 • Modlitwa przez Suplikację jest właściwą odpowiedzią na znak czasu jakim jest epidemia, starajmy praktykować ją w domu. Nie zapominajmy o modlitwie za cały personel medyczny w naszej Ojczyźnie.
 • Zachęcam również do odmawiania różańca o godz. 20.30. Ks. Abp G. Ryś zobowiązał wszystkich księży w diecezji do jego odmawiania w samotności na plebanii, wszystkich parafian do włączenia się w modlitwę w swoich domach.
 • Tradycją K-ła w Polsce jest Błogosławieństwo Pokarmów na stół wielkanocny, również musimy od niej odstąpić. Proponuję jednak, że tego dnia tj. w Wielka Sobotę, przejadę przez wszystkie wioski naszej parafii zatrzymując się przy kapliczkach i krzyżach. Odmówię tam modlitwę błogosławieństwa, która obejmie pokarmy w Waszych domach. Jednak proszę o nie gromadzenie się i nie czekanie na mnie w wyznaczonych miejscach. Na poranek wielkanocny proponuję Wam tekst do prywatnego użytku:

 

 

Obrzędy błogosławieństw pokarmów na stół wielkanocny

Przepełnieni wielkanocną radością, zasiądziemy do świątecznego stołu i podzielimy się wzajemną życzliwością przy składaniu sobie życzeń. Nowe życie Zmartwychwstałego Pana symbolizuje poświęcone jajko, którym także dzielimy się wzajemnie. Prośmy Chrystusa Pana, zawsze obecnego wśród tych, którzy Go miłują, aby pobłogosławił te pokarmy na stół wielkanocny.

Wszyscy modlą się przez chwilę w ciszy

Panie Jezu Chryste, Ty w dzień przed męką i śmiercią kazałeś uczniom przygotować paschalną wieczerzę, w dzień Zmartwychwstania przyjąłeś zaproszenie dwóch uczniów i zasiadłeś z nimi do stołu, a późnym wieczorem przyszedłeś do Apostołów, aby spożyć wraz z nimi posiłek; prosimy Cię, daj nam z wiarą przeżywać Twoją obecność między nami podczas świątecznego posiłku, w dzień Twojego zwycięstwa, abyśmy, mogli się radować z udziału w Twoim życiu i zmartwychwstaniu.
Chlebie żywy który zstąpiłeś z nieba i w Komunii św. dajesz życie światu, pobłogosław ten chleb i wszelkie świąteczne pieczywo na pamiątkę chleba, którym nakarmiłeś lud słuchający Ciebie wytrwale na pustkowiu, i który po swym zmartwychwstaniu przygotowałeś nad jeziorem dla swoich uczniów.
Baranku Boży, który zwyciężyłeś zło i obmyłeś świat z grzechów, pobłogosław to mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę Baranka paschalnego i świątecznych potraw, które Ty spożyłeś z Apostołami na Ostatniej Wieczerzy Pobłogosław także naszą sól, aby chroniła nas od zepsucia.
Chryste, życie i zmartwychwstanie nasze, pobłogosław te jajka, znak nowego życia, abyśmy dzieląc się nimi w gronie rodziny, bliskich i gości, mogli się także dzielić wzajemnie radością z tego, że jesteś z nami. Daj nam wszystkim dojść do wiecznej uczty Twojej, tam, gdzie Ty żyjesz i królujesz na wieki wieków. W. Amen.

Tekst błogosławieństwa gałązek palmowych do użytku prywatnego:

Módlmy się. Wszechmogący, wieczny Boże, uświęć + te gałązki swoim błogosławieństwem + i spraw, abyśmy idąc z radością za Chrystusem Królem * mogli przez Niego dojść do wiecznego Jeruzalem. Który żyje i króluje na wieki wieków. W. Amen.

Tradycją jest również I Komunia w miesiącu maju. Po zapoznaniu się z tekstem ks. Abp-a proponowana jest III niedziela września.

 Łódź, dnia 31 marca 2020 roku
Abp–1.1-272/2020

Zarządzenie

W związku z panującym stanem epidemii postanawiam:

 1. terminy I. Komunii świętej w parafiach należy przenieść na czas ustania zagrożenia; wcześniej możliwe jest organizowanie I. Komunii świętej dla pojedynczych dzieci w gronie najbliższej rodziny (przy przestrzeganiu limitu 5 uczestników liturgii). Do Księdza Proboszcza i Rodziców należy ocena przygotowania dziecka do tego wydarzenia;
 2. zaległe terminy bierzmowania – po ustaniu epidemii – należy ustalić z Księżmi Biskupami.

+ Grzegorz Ryś
Arcybiskup Metropolita Łódzki

Ks. dr Zbigniew Tracz